Geistlich TauroSept®

Geistlich TauroSept®

Hodnotenie produktu: Zatiaľ bez hodnotenia. Buďte prvý!

Vaše hodnotenie:

Prevencia a riešenie katétrových infekcií

Dostupnosť: Skladom

Infekcie krvného riečiska (CRBSI) pri zavedení katétra (catheter-related bloodstream infection, CRBSI) sa aj naďalej spájajú s výraznou morbiditou a mortalitou a sú príčinou vysokých nákladov na liečbu.
Je absolútne nevyhnutné nájsť optimálny systém prevencie a kontroly infekcií súvisiacich so zavedením pomôcok na centrálny vaskulárny prístup (central vascular access device, CVAD). Incidencia CRBSI v Európe je aj napriek najrôznejším preventívnym opatreniam 1,5 – 2 na 1 000 dní zavedenia katétra a mortalita CRBSI sa pohybuje stále od 5 do 25 %. Riziko infekcie CVAD alebo CRBSI sa rovnomerne zvyšuje v závislosti od dĺžky katetrizácie. Už 24 hodín po zavedení CVAD sa na vaskulárnom katétri vytvorí biofilm. Obsahuje polysacharidy, fibrín, fibronektín alebo laminín a tvoria ho mikroorganizmy aj endogénne látky.1,2

Geistlich_Catheter_biofilm

Biofilm v katétri môže spôsobiť infekciu krvného riečiska

Baktérie sa môžu dostať do krvného riečiska cez vonkajší povrch alebo cez lúmen CVAD – usádzajú sa v biofilme a sú chránené pred mechanizmami imunitného systému (fagocytóza, protilátky) a čiastočne aj pred antibiotikami. Grampozitívne baktérie sú zodpovedné približne za 50 až 70 % infekcií krvného riečiska pri zavedení katétra. V štúdii prevalencie CRBSI v Európe boli grampozitívne baktérie zistené v 71 %, gramnegatívne baktérie v 22 % a huby v 7 % prípadov. Piatimi najčastejšími mikroorganizmami boli koaguláza negatívne stafylokoky, Staphylococcus aureus a druhy rodov Candida, Enterococcus a Pseudomonas.3

Tvorba Biofilmu / infikovaný katéter
Eliminácia biofilmu
Referencie:
Mermel LA. (2000). Prevention of intravascular catheter-related infections. Ann Intern. Med132:391-402.
Munoz P., Bouza E., San Juan R. Et al. (2004). Co-Operative Group of the European StudyGroup on Nosocomial. Inf ections (ESGNI): Clinical epidemiological characteristics and outcome of patients with catheter-related bloodstream infections in. Europe (ESGNI-006 Study). Clin.Microbiol. Infect.10: 843–5.
Bouza E.,et al. (2004). A European perspective on intravascular catheter-related infections:report on the microbiology workload, aetiology and antimicrobial susceptibility. (ESGNI-005 Study). Clin. Microbiol. Infect.10: 838–42.

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie